شیر مکمل پنوماتیک

شیر مکمل پنوماتیک چیست؟

شیرآلات مکمل پنوماتیک از جمله شیرهای پنوماتیکی می باشند که در موارد خاص مورد استفاده قرار گرفته و جهت موارد ویژه در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند . دیگر نمونه های شیرهای پنوماتیک عموماً جهت عبور هوای فشرده و یا گاز در صنایع گوناگون به کار برده می شوند اما شیرهای مکمل تنها در این موارد کاربرد ندارند . این شیرها در انواع مختلفی به تولید می رسند .

انواع شیرآلات مکمل پنوماتیک

  • شیر یک طرفه : این نوع از شیرهای مکمل پنوماتیک در قسمت ورودی و یا خروجی مخزن جهت عبور جریان از یک طرف و ممانعت از نفوذ جریان از طرف دیگر به کار برده می شود .
  • شیر تخلیه سریع : در بعضی مواقع با افزایش میزان فشار داخل مخزن سوپاپ ها قادر به کنترل فشار نبوده و در این موارد شیرهای مکمل پنوماتیک وارد عمل شده و با عبور سریع جریان مخزن را تخلیه می کنند .
  • شیر تنظیم : در مواقعی که جریان در سیستم از مقدار جریان مورد نیاز اندکی کمتر باشد تا جایی که امکان تنظیم با شیرهای معمولی وجود نداشته باشد با استفاده از این نوع از شیرهای مکمل پنوماتیک می توان میزان جریان مورد نظر را تنظیم نمود .
  • شیر دستی کشوئی : در مواردی که در سیستم نیاز به قطع و وصل جریان می باشد و لزومی به تنظیم فشار هوا نداریم از این نوع شیر مکمل پنوماتیک استفاده می کنیم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارسال پیام در واتساپ