گیج فشار

گیج فشار


 گیج فشار چیست و چه استفاده هایی از آن می شود؟؟؟ 

گیج فشار ابزاری برای سنجش شدت سیالات است. در واقع وسیله ای بسیار مهم و ضروری در راستای تنظیم فشار و نیروی مفید در یک سیستم و همچنین تنظیم تجهیزات پنوماتیک می باشد. یا به عبارت دیگر می توان گفت: ابزاری برای اندازه گیری و نمایش چگونگی فشار در عملیات متفاوت صنعتی از قبیل صنایع شیمیایی، گاز و نفت، تولیدی و …. می باشد. 

همانگونه که می دانیم فشار سنج ابزاری برای سنجش فشارها و نیروهای گیج، مطلق، خلا و ترکیبی می باشد. در راستای تعیین میزان فشار و سنجش آن از سنسوری استفاده می گردد که از یک طرف به عملیات اتصال دارد و از طرف دیگر به نیرو و فشار مرجع متصل استچنانچه  منبع این نیرو فشار محیط باشد این دستگاه سنجش فشار را گیج فشار می گویند.  

در صورت عدم استفاده از این ابزارمجموعه های سیال سیستم هایی ایمن نخواهند بود و نمی توان به آنها اعتماد کرد.  در صنایع مختلف برای تنظیم نیروها و فشار ماشین ها و تجهیزات به این وسیله نیاز می باشد و برای عیب یابی ها و اختلالات یک مجموعه پنوماتیکی ابزاری کاربردی و ضروری می باشد. در صورت وجود نشتی و تغییر در فشار در عملیات و فعالیت های یک سستم پنوماتیکی اختلال ایجاد خواهد شد بنابراین به کارگیری درجه فشار پنوماتیکی برای ممانعت از این اتفاقات ضروری خواهد بود.   

سیستم پنوماتیک و استفاده از پرشر گیج در این مجموعه 

 

ساختار مجموعه های پنوماتیک به صورتی است که در یک دامنه معین فشار آن تنظیم شده است و باید در این بازه کار نماید و مقدار نیرو و فشار برای این محدوده اندازه گیری شود.  این محصول برای سیستم پنوماتیک قابلیت سنجش ۱۰۰۰۰ psi  را دارند هر چند که این بیشترین میزان می باشد و بازه معمول در این رابطه ۳۰۰۰ تا  ۵۰۰۰ psi است. 

  غالبا برای نمایش دادن فشار مجموعه،  گیج فشار پنوماتیک در درگاههای پمپ و نقاط نزدیک به آن اتصال داده می شود. در واقع در هر نقطه و مکانی از دستگاه که نیاز به مشاهده درجه فشار احساس شود می توان آن را اتصال داد به ویژه زمانیکه که مدارهای غیر اصلی فشاری متفاوت تر از نیروی وارده به پمپ باشد. معمولا سوپاپ های کاهش فشار تعبیه شده اند که این امکان را فراهم می کنند که فشار را به صورت مستقیم کنترل نمود. در سیستم پنوماتیک یکی دیگر از قسمت های استفاده از گیج فشار بخش مراقبت پنوماتیک می باشد چون ضروری است که فشار موجود در کل مجموعه را ارزیابی کنند. مقدار فشار موجود در گیرنده یا دریافت کننده ها، تنظیم کننده های frl باید ارزیابی شود. 

انواع گیج فشار و استانداردهای اندازه گیری در آن  

استانداردهای سنجش متفاوتی در این محصولات وجود دارد که در حقیقت با نوع المان های ارزیابی مرتبط است. در راستای انتخاب این محصول باید به کاربرد و استفاده آن توجه نمائید. در تقسیم بندی این وسیله می توان موارد زیر را نام برد: 

  • گیج فشار دیافراگمی 
  • نوع سیلندری  
  • لوله بوردون 

در پایان از همراهی شما سپاسگزاریم و امید است مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.  

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارسال پیام در واتساپ