پمپ پیستون هیدرولیک

جهت سفارش استعلام و خرید با ۰۹۱۲۵۳۹۶۲۳۷ در تماس باشید

پمپ پیستونی هیدرولیک چیست؟

ساختار پمپ های پیستونی هیدرولیک به صورت دورانیست ، نحوه عملکرد پمپ های پیستونی شبیه به پمپ های رفت و برگشتی می باشد اما در پمپ های پیستونی برخلاف پمپ های رفت و برگشتی که تنها یک سیلندر و پیستون دارند ، این پمپ ها دارای چندین سیلندر و پیستون می باشند . نحوه عملکرد پمپ های پیستونی به این صورت است که با حرکت دورانی پیستون ها به درون سیلندر عمل رفت و برگشت را انجام میدهند و به این وسیله با کشیدن روغن به درون محفظه سیلندر سیال را به درون سیستم پمپ می کنند .

پمپ های پیستونی خود به دو نوع پیستونی محوری و پیستونی شعاعی تقسیم بندی می شوند و در دو نوع جا به جایی ثابت و متغیر مورد استفاده قرار می گیرند . این دو نمونه پمپ از نوع جا به جایی متغیر عموماً از نظر اندازه بزرگتر و به لحاظ وزن سنگین تر هستند به این دلیل که در این نوع پمپ ها سیستم کنترل جا به جایی هم به ساختار آن ها افزوده می شود .

پمپ های پیستونی را از جمله گرانترین انواع پمپ می توان به شمار آورد . از مزایای این نوع پمپ به بازدهی بالا (اگر پیستون ها به طور دقیق آببندی شوند) می توان اشاره نمود . جریان در پمپ های پیستونی ضربان نداشته و این پمپ ها به واسطه ی اعمال نکردن بار جانبی به پیستون ها عمر طولانی دارند .

انواع پمپ پیستونی هیدرولیک

 

  • پمپ پیستونی هیدرولیک محوری

 

تعدادی از پیستون ها درون بلوک سیلندر بر روی محیط دایره جاگذاری شده اند که به وسیله یک محور محرک دوران پیدا می کنند ، دو خط مرکزی بلوک سیلندر و محور محرک درحالتی با  زاویه ی معین مستقر می شوند ، از طرفی میله های پیستون با استفاده از نوعی اتصال کروی به فلنج محور محرک وصل بوده به نحوی که کم و زیاد شدن فاصله بین فلنج محور محرک و بلوک سیلندر ، در داخل سیلندر حرکت رفت و برگشتی پیستون ها را به وجود می آورد .

 

  • پمپ پیستونی هیدرولیک شعاعی

 

در پمپ های پیستونی شعاعی ، پیستون ها به حالت شعاعی در بلوک سیلندر قرار دارند و به شکل عمود بر روی محور مرکزی حرکات رفت و برگشتی انجام می دهند ، این پیستون ها در دو شکل کروی و یا استوانه ای می باشند . پمپ پیستونی شامل اجزائی از جمله بلوک سیلندر و پیستو ن های قرار گرفته در آن ، حلقه عکس العمل و شیر در قسمت مرکزی روتور هستند . با استفاده از نیروی گریز از مرکز و همچنین اعمال فشار سیالات در پشت پیستون تماس پیستون ها و رینگ عکس العمل برقرار می شود ، زمانی که رینگ عکس العمل در برابر محور روتور در حالت خارج از مرکز قرار بگیرد عمل پمپ نمودن سیالات صورت می گیرد .

حرکت رفت و برگشتی پیستون ها به این صورت است که پیستون های قسمت پایین به طرف بیرون و پیستون های قسمت مقابل به طرف داخل سیلندر حرکت می کنند و زمانی که پیستون ها در حالت فاصله از مرکز روتور هستند مکش مورد نیاز به وجود آمده و این امکان را به سیال می دهد که از راه مجرای ورودی شیر مرکزی به داخل سیلندر مورد نظر وارد شود . بعد از گذشتن پیستون از دورترین حالت نسبت به مرکز به داخل سیلندر حرکت می کند . با جابه جا شدن پیستون کاهش حجم به وجود می آید که باعث راندن سیال به سمت مجرای خروجی شیر مرکزی می شود .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارسال پیام در واتساپ