پمپ دوبل هیدرولیک

پمپ دوبل هیدرولیک چیست؟

تعدادی از انواع پمپ ها در حالت دوبل نیز تولید می شوند که دارای دو حالت سری و موازی می باشد ، به این صورت که ظرفیت دو پمپ به کار رفته باید یکسان باشد به نحوی که خروجی یکی از پمپ ها به عنوان ورودی پمپ دیگر قرار بگیرد . به وسیله اتصال سری پمپاژ با فشار دو برابر نیز امکان پذیر می باشد . پمپ هایی که در انواع دوبل تولید می شوند عبارتند از پمپ پره ای ، پمپ گوشواره ای ، پمپ ژیروتوری و پمپ دنده ای که با کارکرد آن ها آشنا می شویم .

  • پمپ پره ای هیدرولیک

در نیم دور اول چرخش محور ، قسمت میانی روتور و رینگ بادامکی افزایش پیدا کرده و حجم آن حالت انبساط پیدا می کند و این باعث کاهش فشار و به وجود آمدن مکش می شود و در مرحله بعد  سیالات به طرف مجرای ورودی پمپ حرکت می کند و در نیم دور بعدی با کمتر شدن فاصله مابین پره ها سیالاتی که در این قسمت موجود است بوسیله فشار به سمت خروجی منتقل می شود . پمپ پره ای متشکل از موتور و چند پره می باشد . این پمپ ها در صنایع تحت عنوان پمپ فشار متوسط کاربرد دارند .

  • پمپ دنده ای هیدرولیک

پمپ های دنده ای به دلیل داشتن ویژگی هایی از جمله سیستم ساده ، اندازه مناسب و فشرده و همچنین قیمت مقرون به صرفه عموماً در بین سیستم های هیدرولیک طرفداران بیشتری دارد ، این پمپ ها به چند دسته تقسیم می شوند :

  1. دنده خارجی : متشکل از دو عدد چرخ دنده خارجی با اندازه های یکسان که در پوسته پمپ قرار داشته و با یکدیگر درگیر هستند .
  2. دنده داخلی : در این نوع پمپ ها یک چرخ دنده داخلی و خارجی ، یک آببند وپوسته خارجی وجود دارد . با انتقال نیرو به چرخ دنده خارجی دوران پمپ را ایجاد می کند .
  3. گوشواره ای
  4. ژیروتوری
  • پمپ گوشواره ای هیدرولیک

پمپ گوشواره ای یکی از انواع پمپ دنده ای محسوب می شود . نحوه کارکرد این نوع از پمپ ها بطور کامل همانند عملکرد پمپ های چرخ دنده خارجی بوده اما با وجود این تفاوت که در این نوع پمپ ها روتورها جایگزین چرخ دنده ها شده که متشکل از دو یا سه دندانه می باشد .

  • پمپ ژیروتوری هیدرولیک

پمپ های ژیروتوری از رایج ترین انواع پمپ های چرخ دنده ای هستند که کارکرد این پمپ ها دقیقاً شبیه به پمپ چرخ دنده داخلی می باشد . اما در پمپ ژیروتوری برخلاف پمپ چرخ دنده داخلی احتیاجی به وجود آببند هلالی نمی باشد و آببندی مورد نیاز مابین محفظه های ورودی و خروجی به وسیله برقراری ارتباط بین نوک گوشواره های روتور داخلی با قسمت جداره روتور خارجی ایجاد می شود .

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارسال پیام در واتساپ