پایه شیر هیدرولیک

جهت سفارش استعلام و خرید با ۰۹۱۲۵۳۹۶۲۳۷ در تماس باشید

شیرهای پایه کنترل جهت هیدرولیک

ساختار شیرهای کنترل جهت در دو نوع سوپاپی و قرقره ای تقسیم بندی می شوند . این شیرها با ساختار لغزشی عموما در صنعت هیدرولیک کاربرد بیشتری دارند . اما با توجه به تغییرات مثبتی که در ساختار شیرهای سوپاپی ایجاد شده استفاده از آن ها نیز رو به افزایش است .

شیرهای پایه کنترل جهت یک طرفه هیدرولیک

شیرهای یک طرفه از ابزار ساده اما پر اهمیت سیستم هیدرولیک شناخته می شوند . از این نوع شیرها جهت ثابت نگه داشتن جهت جریان سیالات بهره می برند . با توجه به این که میزان نشتی در این شیرها صفر می باشد از آن می توان جهت قفل کردن جریان خروجی از داخل سیلندر نیز استفاده کرد .

کاربردهای شیر پایه یک طرفه

  • محافظت از فیلتر و ممانعت از کاویتاسیون (پدیده جوشش سیال در اثر افت فشار)
  • جدا کردن قسمت های مختلف مدار
  • آماده سازی مسیر برگشت جریان در جهت موازی شیرهای کنترل فشار

انواع شیرهای یک طرفه هیدرولیک

  • شیرهای یک طرفه ساده : در واقع ساده ترین نوع از انواع شیرهای پایه کنترل جهت می باشد که حرکت آزادانه یک سیال را در یک جهت ممکن می سازند و مانع حرکت آن به جهت مخالف می شوند .
  • شیر یک طرفه با تحریک خط فرمان : با توجه به این نکته که عموما قسمت کوچکی از جریان به وسیله قرقره شیرهای کنترل جهت نشتی پیدا می کند در مواقعی که احتیاج به متوقف کردن سیلندر زیر بار می باشد از شیرهای پایه یک طرفه می توان استفاده کرد . به این نوع شیر یک طرفه ، شیر یک طرفه با خط فرمان می گویند .
  • شیرهای پر کن : این نوع شیرها جهت اماده سازی میزان روغنی که نیاز است در سیلندرهای بزرگ و در مرحله حرکت سریع به کار برده می شود .
  • شیرهای باز و بسته : شیرهای باز و بسته یا شیرهای دو طرفه عبور دو طرفه سیال را در سیستم هیدرولیک امکان پذیر می کنند . شیرهای باز و بسته خود دارای انواع مختلفی از جمله شیردروازه ای جهت استفاده در کاربردهای کم فشار ، و همچنین ساچمه ای جهت کاربرد در فشارهای بالا و کروی می باشد .

شیرهای چند راهه هیدرولیک

شیرهای چند راهه از انواع شیرهای پایه کنترل جهت می باشند که به وسیله تعییر ساختار داخلی آن ها سیال وارد شده به هر کدام از خروجی های انتخابی فرستاده می شود .

شیرهای چهار راهه : از این شیرها به منظور کنترل حرکت در سیلندرهای دو کاره بهره می برند .

شیر موضع وسط فنری : در شیرهای سه وضعیتی فنردار قرقره را در موضع وسط با استفاده از دو فنر نگاه می دارند و اگر نیروهای محرک قطع شود فنر دوباره قرقره را در موضع وسط ثابت می کند ، به این نوع از شیرها ، شیر موضع وسط فنری گفته می شود .

شیر های عمل کننده : در این نوع از شیرها به وسیله تحریک خط فرمان به منظور تغییر وضعیت قرقره شیر از فشار روغن هیدرولیک استفاده می کنند . و امتیاز این نوع تحریک قابلیت دسترسی به نیروی محرک بالا با عدم سایش و یا ضربه خوردن می باشد .

شیرهای وسط بسته : در این نوع شیر در سیستم هیدرولیک تمامی مجراهای موضع وسط بسته و در این صورت از جریان پمپ جهت تغذیه سایر قسمت های مدار استفاده می شود .

شیرهای وسط باز : در شیرهای پایه وسط باز هیدرولیک تمامی مجراها به هم وصل بوده و در این صورت جریانی را که پمپ ارسال می کند بطور مستقیم به مخزن برمی گردد و عملگرها در شرایط خلاص قرار می گیرند .

نصب شیرهای پایه هیدرولیک

تعدادی از شیرها به منظور نصب در مسیر لوله و یا اتصالات طراحی شده اما این شکل از نصب اتصالات خاصی را می طلبد به همین رو عموما طراحان ترجیح می دهند که از شیرهایی با قابلیت نصب بر روی زیر شیری و یا چند راهه ها استفاده کنند .  

حالت دیگری که جهت کارگزاری شیرها استفاده می شود بهره بردن از شیرهای کارتریج و کار گذاشتن آن ها در سوراخ هایی که تعبیه شده در بلوکه ها است .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارسال پیام در واتساپ