قاپک وکیوم پنوماتیک

جهت سفارش و استعلام با شماره ۰۹۱۲۵۳۹۶۲۳۷ در تماس باشید

قاپک وکیوم پنوماتیک چیست؟

قاپک وکیوم پنوماتیک که با نام ساکشن پد نیز شناخه می شود در واقع نوعی ابزار جهت نگه داشتن ، جا به جایی و یا کشیدن اجسام می باشد که این حرکات با استفاده از وکیوم و یا اعمال فشار منفی صورت می گیرد .  این قاپک ها با ظاهری شبیه به تلمبه های لوله بازکنی خانگی و همان نوع روش کار اما در ابعاد قدرتی بالاتر می باشند که با فشار آن بر روی یک سطح داخل تیوپ های آن خلاء به وجود می آید و قابلیت انجام حرکاتی مانند بلند کردن و جابه جایی را پیدا می کند . قاپک های وکیوم پنوماتیک در جنس های متفاوت ، اشکال گوناگون و ابعاد مختلف هرکدام جهت کاربرد خاص در صنایع  به تولید می رسند . همچنین قیمت این قاپک ها با افزایش میزان قطر آن افزوده می شود .  یکی از انواع قاپک های وکیوم پنوماتیک نوع سیلیکونی آن بوده که با داشتن قابلیت تحمل دمای بالا و همچنین وجود خاصیت آنتی باکتریال بودن آن در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد .

نحوه عملکرد قاپک وکیوم پنوماتیک

عملکرد این قاپک ها از طریق چسبیدن بر روی یک سطح می باشد که قاپک های وکیوم پنوماتیک برای ایجاد این چسبیدن از تکنیک خلاء استفاده می کنند به این نحو که بعد از فشار دادن این قاپک ها بر روی سطح مورد نظر هوای زیرین تیوپ های آن خارج شده و به این وسیله دیگر مسیری برای بازگشت هوا وجود ندارد و خلاء مورد نیاز  بین سطح مورد نظر و تیوپ ایجاد می شود . این عمل سبب می شود فشار هوای اتمسفر در مقایسه با داخل قاپک افزایش یافته و سبب چسبیدن شدید قاپک به سطح شود و با این فرآیند قاپک های وکیوم پنوماتیک می توانند قابلیت جا به جایی اجسام سنگینی را پیدا کنند . همچنین جهت افزایش ظرفیت قاپک های وکیوم از تیوپ های بیشتری استفاده می شود .

کاربردهای قاپک وکیوم پنوماتیک

یکی از موارد استفاده از قاپک های وکیوم پنوماتیک کاربرد در ماشین آلات تولید لیوان کاغذی می باشد که از قاپک ها جهت جا به جایی و یا بیرون کشیدن لیوان های کاغذی از قالب های دستگاه استفاده می شود . از دیگر موارد کاربرد قاپک های وکیوم پنوماتیک استفاده در صنایع غذایی می باشد  علاوه بر این ، این قاپک ها در صنایع خودرو سازی و همچنین در تولید ورق های MDF کاربردهای فراوانی دارد . در صنایع شیشه نیز جهت بلند کردن شیشه ها به وسیله چسبیدن به آن استفاده می شود که مانع افتادن و یا آسیب رساندن به کاربران می شود  زیرا جا به جایی این سطوح حساسیت بالایی دارد و به دلیل وجود مشکلاتی مانند برنده بودن آن حمل آن به روش مکانیکی دشوار می باشد . این قاپک های وکیوم پنوماتیک همچنین در صنایع بسته بندی و پلاستیکی به کار می روند .

 

موارد قابل توجه جهت انتخاب قاپک وکیوم پنوماتیک

  • میزان وزنی که توسط قاپک وکیوم باید جا به جا شود
  • نوع مسیر از نظر افقی ، عمودی و یا زاویه دار بودن مسیر
  • سرعت مورد نیاز جهت جا به جایی
  • شرایط بار از لحاظ میزان رطوبت ، روغنی بودن و یا وجود گرد و غبار
  • نوع عمل انجام شده توسط قاپک وکیوم (جا به جایی ، بلند کردن ، بیرون کشیدن ، نگه داشتن )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارسال پیام در واتساپ