شیلنگ سوخت

انتقال روغن و سوخت همواره یکی از چالش های موجود در صنایع و سیستم های هیدرولیک مختلف بوده است . از آنجایی که این مواد گرانرویی زیادی دارند لذا انتقال آنها هزینه بر و البته دشوار است . شیلنگ روغن و سوخت یکی از بهترین و البته مناسب ترین محصولاتی است که این سختی را به طرز چشم گیری کاهش داده است . این محصول با توجه به ویژگی های ساختاری که دارد توانسته نیاز جامعه هدف خود را پوشش دهد و از این طریق انتقال روغن و مشتقات آن  را ساده تر نماید . در ادامه این مطلب مروری کوتاه بر روی این محصول و مزایای آن خواهیم داشت چرا که می تواند دید شما نسبت به این محصول را به طرز چشم گیری باز تر نماید .

شیلنگ روغن و سوخت چیست ؟

همانگونه که گفتیم انتقال روغن، سوخت و مشتقات آن ها امری دشوار است چرا که گران روی بالایی دارند . از طرفی دیگر این مواد حساسیت بالایی دارند و می بایست شیوه انتقال آن ها در کمال امنیت صورت پذیرد . شیلنگ روغن و سوخت (oil hose) می تواند عامل بسیار مناسبی برای این انتقال در بهترین وجه ممکن باشد . این محصول به گونه ای طراحی شده که می تواند این مشتقات را حتی بر خلاف جهت گرانش هم حمل نماید . از طرفی دیگر ساختار این محصولات بسیار مقاوم بوده و در برابر شرایط جوی استحکام بی نظیری دارند.

لایه داخلی این محصولات عموماً از چرم مصنوعی ساخته می شود و در بخش های میانی آن ها نیز لایه های از فلز و یا باف های دیگر وجود دارد که موجب مقاومت این محصولات می شود . جنس بی نظیر ساختاری از محصول سبب می شود تا شیلنگ روغن و سوخت در دمای بالا دچار تغییر شکل نشود و یا در دمای پایین انعطاف خود را از دست ندهد . در کنار این موارد عموماً لایه های داخلی آن ها دارای آنتی اکسیدان و آنتی زونات است که موجب حداکثر هماهنگی این محصولات با عملکردشان می شود .

شیلنگ روغن و سوخت چیست ؟

شیلنگ روغن و سوخت چیست ؟

نکته دیگری که در این محصولات وجود دارد انعطاف مناسب آن ها باشد . البته این انعطاف به سبب لایه های پی وی سی موجود در گوشته این محصول است که سبب شده تا شیلنگ روغن و سوخت انعطاف کافی داشته باشد . البته باید این موضوع را خاطر نشان کنیم که در بیشتر مدل های این محصول لایه های فلزی از جنس فولاد در بین این گوشته قرار گرفته است که تا حدی این انعطاف را محدود می کند . این لایه فلزی عموماً بصورت تور هایی به شکل لانه زنبور طراحی می شوند که قطر آن ها بین ۳ تا ۶ دهم میلی متر است . البته این میزان در مواردی هم بسیار بیشتر می شود . اگرچه این لایه موجب محدود شدن انعطاف شیلنگ روغن و سوخت اما در مقابل سبب می شود تا این شیلنگ ها در خلاء کامل هم بتوانند عمل نمایند و مانع از مسدود شدن و یا ترکیدن آن ها می شود .

ساختار شیلنگ روغن و سوخت

عموماً لایه داخلی شیلنگ روغن و سوخت از جنس چرم مصنوعی می باشد که در برابر دما مقاومت بالایی دارد . هرچه مقاومت این لایه در برابر گرما بیشتر باشد ، عملکرد شیلنگ روغن و سوخت هم بیشتر می شود . در کنار این موارد بخش خارجی هم از نوع ولکانیزه می باشد که مقاومت شیلنگ روغن و سوخت را در برابر آسیب و ضربات به حداکثر می رساند . این موضوع خود یکی از مهم ترین فاکتور هایی است که موجب مقاومت آن می شود . در بخش داخلی این شیلنگ ها عموماً یک لایه از جنس روغن پخته یا همان MILDED OIL استفاده می شود که نوعی چرم مصنوعی به حساب می آید . این لایه سبب می شود که این شیلنگ ها در برابر حرارت مقاوم باشند .

عموماً کنار این لایه یک بافت سیمی دیگر هم تعبیه می شود . این لایه عموماً از سیم های نازک فولادی ساخته می شود که مقاومت بسیار بالایی دارند . قطر این سیم های فولادی عموماً بین ۳ تا ۶ دهم میلی متر می باشد که می توانند متشکل از یک یا چند رشته باشد . مسلما هر چه تعداد رشته های این سیم بیشتر باشد مقاومت آن هم افزایش می یابد . فاکتور دیگری که در رابطه با این لایه وجود دارد کاهش انعطاف است . به گونه ای که هرچه رشته های این لایه افزایش یابد انعطاف نهایی شیلنگ روغن و سوخت هم کاهش پیدا می کند .

فاکتور های مهم در انتخاب شیلنگ روغن و سوخت

شیلنگ های روغن و سوخت ویژگی های متعدد بسیار زیادی دارند که می تواند بر روی عملکرد آن ها بسیار موثر باشد . این فاکتور ها هر یک به نوبه خود می توانند بر روی انتخاب های افراد اثر گذار باشند. این فاکتور ها بصورت موردی شامل موارد زیر است :

  1. ضریب اصطکاک
  2. فشار عملکردی
  3. تاریخ انقضاء
  4. دمای عملکردی
  5. استحکام شیلنگ

ضریب اصطکاک

این فاکتور یکی از موارد مهم در انتخاب شیلنگ روغن و سوخت است . هرچه ضریب اصطکاک یک شیلنگ  پایین تر باشد حرکت مواد در آن راحت تر و بهینه تر می شود . از این رو بسیاری از افراد حرفه ای توصیه می نمایند تا یک شیلنگ با ضریب اصطکاک پایین خریداری نمایید. ضریب اصطکاک پایین در واقع نشانه ی کیفیت شیلنگ مورد نظر شماست و به همین جهت قیمت نهایی آن را هم بالا می برد. البته این فاکتور عموماً در طول نسبتا زیاد خودنمایی می کند . به عبارتی اگر قصد خرید شیلنگ های  طولانی  را ندارید چندان روی این فاکتور حساسیت به خرج ندهید .

فشار عملکردی

این فاکتور یکی از مهم ترین مواردی است که باید در حین خرید شیلنگ روغن و سوخت به آن توجه کنید . این فاکتور باید با در نظر گرفتن فشار ایجاد  شده توسط پمپ در سیستم هیدرولیک انتخاب شود . اگر این فشار بیشتر از فشار پمپ باشد عملاً شما هزینه بیهوده ای انجام داده اید . اگر هم این فشار کمتر از فشار پمپ باشد، به مرور زمان شیلنگ شما در مقابل فشار مقاومت خود را از دست می دهد و احتمال پارگی آن افزایش می یابد . از این رو توصیه می شود تا این فاکتور را بر اساس فشار ایجاد شده توسط پمپ در سیستم هیدرولیک انتخاب نمایید .

فاکتور های مهم در انتخاب شیلنگ روغن و سوخت

فاکتور های مهم در انتخاب شیلنگ روغن و سوخت

تاریخ انقضا

تاریخ انقضا یکی از مهم ترین فاکتور هایی است که باید در حین خرید شیلنگ روغن و سوخت به آن دقت نمایید . این فاکتور عموماً نشان دهنده ی این است که شیلنگ شما تا چه مدت زمانی قابل استفاده است و می تواند برای شما عمر مفید داشته باشد . در رابطه با ین فاکتور در نظر داشته باشید مواردی را خریداری نمایید که حداقل یک یا دو سال به تاریخ انقضای آنها مانده باشد چرا که بعد از این تاریخ انعطاف خود را از دست می دهند .

دمای عملکردی

یکی از دیگر از مهم ترین فاکتور هایی که باید در حین خرید شیلنگ روغن و سوخت در نظر داشته باشید دمای عملکردی است. بر  این اساس باید مقاومت شیلنگ شما در برابر دما بیشتر و یا مساوی دمای ماده ی مورد نظر باشد . برای مثال اگر ماده ای که از داخل این شیلنگ ها عبور می کند برابر ۵۰ درجه سانتی گراد است ، می بایست دمای عملکردی شیلنگ شما هم ۵۰ و یا بیشتر باشد . مادامی که این میزان کمتر باشد ، شیلنگ به مرور زمان تغییر شکل می دهد و قادر به انتقال سوخت و روغن نمی باشد . البته برای این فاکتور باید دمای محیط را هم در نظر داشته باشید .

استحکام شیلنگ

این فاکتور از دیگر ویژگی های مهمی است که باید در حین خرید شیلنگ در نظر داشته بگیرید . برای این فاکتور باید اول محیط مورد استفاده را در نظر داشته باشید . برای مثال اگر شیلنگ شما در محیط های اسیدی قرار می گیرد ، باید جنس ساختاری مقاوم در برابر خوردگی داشته باشد . از طرفی دیگر مادامی که در محیط مورد نظر امکان ضربات فیزیکی وجود داشته باشد ، می بایست حتما شیلنگ های با استحکام بالا را خریدار نمایید . در این حالت شیلنگ های فنر دار گزینه مناسبی است چرا که در برابر پارگی مقاومت بالایی دارند .

نکته دیگری که در رابطه با این فاکتور وجود دارد انعطاف نهایی شیلنگ شماست . شیلنگ های شما نباید به هیچ عنوان انعطاف زیاد از حد داشته باشند چرا که این موضوع باعث می شود تا در طول مسیر پیچ و تاب خورده و مسدود شوند . از طرفی دیگر نباید به اندازه ای محکم باشند که نتوان برای تغییر مسیر انعطاف کافی را به آن ها بخشید . بهترین گزینه داشتن میزان مشخصی از انعطاف است که اجازه خم شدن تا سقف ۳۰ الی ۴۰ درجه را به شیلنگ ها بدهد .

این موارد  تنها گوشه از فاکتور های مهم در خرید شیلنگ روغن و سوخت بود . مادامی که متمایل به خرید این محصولات هستید و یا قصد دارید در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید ، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما در گروه عصر هیدرولیک تماس حاصل فرمایید .

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارسال پیام در واتساپ