سوپاپ تست پوینت هیدرولیک

سوپاپ تست پوینت چیست؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در رابطه با عملکرد صحیح سیستم هیدرولیک مطرح است، اندازه گیری فشار در نقاط مختلف یک مدار هیدرولیک به هنگام فعالیت یا عدم فعالیت آن است. اندازه گیری فشار سیالات مهم‌ترین تست برای ارزیابی عملکرد کل سیستم هیدرولیک محسوب می‌شود. اندازه گیری فشار در نقاط خاصی از مدار هیدرولیک مطرح است در این نقاط از سوپاپ تست پوینت استفاده می‌شود. در واقع سوپاپ تست پوینت به ما کمک می‌کند سیستم فشار ناشی از سیالات در یک سیستم هیدرولیک  را اندازه گیری کنیم و در صورت لزوم آن را عیب یابی کنیم.

در ادامه با سایت عصر هیدرولیک همراه باشید تا به بررسی سوپاپ تست پوینت، نقش آن در اتصالات هیدرولیک و پنوماتیک و البته مزایای آن بپردازیم.

ویدیو نقد و بررسی سوپاپ تست پوینت در فروشگاه عصر هیدرولیک

نقش سوپاپ تست پوینت در عملکرد سیستم هیدرولیک

در هر نقطه تست پوینت که قرار است در آنجا فشار اندازه گیری شود، یک سوپاپ قرار داده می‌شود. بر حسب عملکرد سیستم، زمانی که به صورت مداوم این بخش تحت فشار قرار بگیرد بسته می‌شود؛ در واقع با این سوپاپ می‌توان کنترل سیالات را به دست گرفت.

زمانی هم که این سوپاپ باز می‌شود، به ابزار اندازه‌گیری فشار یا همان فشار سنج متصل است تا عملکرد آن مورد بررسی قرار بگیرد.  با این سوپاپ می‌توان عملکرد سیستم هیدرولیک را در فشارهای پایین و بالا ارزیابی کرد و مداخلات احتمالی در سیستم را اجرا نمود. فشار داخل این سوپاپ‌ها ممکن است از ۶۳ تا ۲۵۰ مگاپاسکال نیز باشد که البته در سیستم‌های مختلف متفاوت است.

از سوپاپ تست پوینت عمدتاً برای اندازه‌گیری و کنترل فشار در سیستم‌های هیدرولیک لوله‌ای استفاده می‌شود و کمتر در شیلنگ‌های هیدرولیک این موضوع را می‌بینیم. این تست پوینت‌ها به منظور نظارت بر عملکرد فشار سیالات، نشت گاز، نمونه برداری و سایر برنامه‌های ارزیابی و کنترلی در فشارهای بالا و پایین نصب می‌شوند.

چگونه اختلال در عملکرد سیستم هیدرولیک را تشخیص دهیم؟

یکی از چالش‌هایی که کاربران اتصالات هیدرولیک و پنوماتیک با آن مواجه‌اند این است که چگونه عملکرد سیستم را قضاوت کنند و خطاهای احتمالی در سیستم را گزارش و حل کنند؟ همانطور که گفتیم سوپاپ تست پوینت در نقاط خاصی از سیستم نصب می‌شود و با استفاده از آن ریشه مشکلات سیستم پیدا می‌شود. با سنجش فشار قسمت‌های مختلف یک سیال هیدرولیک می‌توان تمام مشکلات سیستم در هر بخش را مورد ارزیابی قرار داد.

این سنجش فشار اصلی‌ترین ابزار برای سنجش عملکرد سیستم‌ و به طور کُلی قطعات اتصالات است. زمانی که فشار تست پوینت‌ها استاندارد و ثابت باشد، یعنی سیستم هیدرولیک در حال حاظر عملکرد درستی دارد.

ضرورت ارزیابی سیستم هیدرولیک

توجه داشته باشید که در اتصالات هیدرولیک تمام نیروی محرکه به وسیله سیالات تامین می‌شود و با موتور هیدرولیک فشار لازم برای عملکرد سیستم ایجاد می‌شود. کنترل فشار داخل لوله‌ها، قطعات حیاتی سیستم، سوپاپ‌ها و روغن داخل لوله‌ها اغلب پیچیده است و باعث می‌شود بخش بزرگی از تمرکز کاربران بر روی این موارد باشد.

در سیستم‌های هیدرولیک فاصله بین موتور روغن تا قسمتی که هیدرولیک بر آن تاثیر می‌گذارد، بسیار زیاد است و پیشبینی کاهش فشار سخت‌تر از آن است که بتوان با فشار سنج اینکار را انجام داد. البته می‌توان با فشارسنج‌ها نیز این کار را انجام داد اما برای کنترل بهتر و البته کاهش هزینه سوپاپ تست پوینت گزینه بهتری است.

بنابراین تست پوینت‌ها باید با دقت زیادی تعیین شوند و عملکرد درست سیستم را در یک سیستم هیدرولیک کامل تضمین کنند. در اغلب موارد این کار نیازی به تجهیزات زیاد ندارد و چند قطعه جزئی به همراه سوپاپ تست پوینت می‌تواند عملکرد سیستم را به طور کامل ارزیابی کند.

هزینه تست پوینت‌ها کم است و موقعیت نصب تست پوینت‌ها ممکن است انعطاف پذیر و تحت اختیار خود کاربر باشد. اما نصب دقیق این ابزار می‌تواند عملکرد سیستم هیدرولیک را ارتقاء داده و طول عمر آن را چندین مرتبه افزایش دهد. به همین دلیل هزینه و توجه به تست پوینت‌ها در واقع از هزینه‌های شما کم می‌کند.

راهکارهای حل مشکلات سیستم هیدرولیک کامل

همانطور که می‌دانید یک سیستم هیدرولیک کامل بسیار پیچیده است و ممکن است تعداد انواع سوپاپ تست پوینت و موتورهای هیدرولیک به این پیچیدگی بیافزاید. چندین بلوک هیدرولیک و فشارسنج‌های مختلف می‌توانند احتمال اختلال در فرایند را کاهش دهند. زمانی که یک خطا در سیستم رخ می‌دهد، یافتن علت و محل خطا کلیدی‌ترین نکته است که باید در اولویت قرار بگیرد.

نصب سوپاپ‌های تست پوینت و یک سامانه ارزیابی مناسب، می‌تواند عوامل رخ دادن خطا در سیستم و محل آن را به شما نشان دهد. شما می‌توانید تنها به کمک این سوپاپ‌ها نقطه دقیق یک نشتی یا خرابی یک قطعه را تشخیص دهید و در سریع‌ترین زمان ممکن برای اصلاح آن اقدام کنید.

بهبود عملکرد سیستم با سوپاپ تست پوینت

تا اینجا متوجه شدیم که با استفاده از سوپاپ تست پوینت می‌توان عملکرد اتصالات هیدرولیک را ارزیابی کرد و خطاهای احتمالی را به بهترین نحو تشخیص داد. در یک سیستم هیدرولیک تعداد پمپ‌ها و موتورها بسیار زیاد است و ظرفیت جریان روغن یا هر سیال دیگر نیز بالاست. بسته به محدودیت‌هایی که در چارچوب سیستم وجود دارد، فاصله منابع، موتورها و کوتاه است و ممکن است در سیالات حباب‌هایی ایجاد شود که عملکرد آن را تضعیف کنند.

یکی دیگر از کاربردهایی که سوپاپ تست پوینت دارد، تخلیه گاز و حباب‌های اضافی در بخش‌های مختلف است که باعث می‌شود حباب‌های سیستم کاهش یابد و نیرو به درستی منتقل شود. با اینکار بازدهی اتصالات هیدرولیک بالا می‌رود و انتظار عملکرد بسیار بهتری نیز می‌رود. همچنین نرخ آسیب به قطعات و یا احتمال نشت سیستم کاهش پیدا می‌کند.

سخن پایانی

در نهایت باید گفت که یک سیستم ارزیابی درست که شامل سوپاپ تست پوینت و به طور کُلی قطعات تست پوینت است، می‌تواند مزایای بیشتری نسبت به معایب خود ارائه کند. اینکار اگرچه هزینه‌هایی را در پی دارد، اما از هزینه‌های زیادی نیز جلوگیری می‌کند. این سوپاپ‌ها به منظور عیب یابی، تشخیص، تعمیر و افزایش بازدهی عملکرد سیستم هیدرولیک بسیار مفیدند.

شما عزیزان می‌توانید برای تهیه انواع قطعات مربوط به اتصالات هیدرولیک و دریافت مشاوره در این مورد، با شماره تماس دفتر عصر هیدرولیک تماس بگیرید. شرکت عصر هیدرولیک محصولات خود را با بالاترین کیفیت و به صرفه‌ترین قیمت ارائه می‌کند و با خدمات پس از فروش خود رضایت مشتریان را در اولویت قرار می‌دهد. از توجه شما سپاسگزاریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارسال پیام در واتساپ