زانوی هیدرولیک

جهت سفارش استعلام و خرید با ۰۹۱۲۵۳۹۶۲۳۷ در تماس باشید

زانوئی هیدرولیک چیست؟

اتصالات ابزاری هستند که به منظور تغییر مسیر ، کاهش و یا افزایش میزان خط در طول مسیر ، مسدود نمودن انتهای خط و در برخی موارد برای قطع جریان مورد استفاده قرار می گیرند . در سیستم لوله کشی اتصالات در شکل های متفاوتی و هرکدام با کارائی خاص به کار برده می شوند . با در نظر گرفتن میزان فشار خط اتصالات در استاندارد های گوناگون استفاده می شود .

اتصالات به دو صورت دست ساز و یا فورج به تولید می رسند . یکی از پرکاربردترین اتصالات در سیستم هیدرولیک زانویی می باشد ، این نوع اتصال به منظور تغییر در مسیر لوله کارائی داشته و به دو صورت ۹۰ درجه و ۴۵ درجه که استاندارد است به تولید می رسد ، البته امکان تولید در سایر اندازه ها نیز وجود دارد . همچنین این نوع اتصالات را از لحاظ حالت اتصال به دو صورت پیچی و جوشی به محل مورد نظر می توان متصل نمود . زانویی های ۹۰ درجه جهت تغییر مسیر ۹۰ درجه ای و زانوئی ۴۵ درجه به منظور تغییر مسیر ۴۵ درجه مورد استفاده قرار می گیرند .

ویژگی های زانویی مناسب

زانوئی هیدرولیک باید دارای ویژگی های خاصی باشد تا بتوان بیشترین بهره را از این ابزار برد . اولین خصوصیت که از فاکتورهای بسیار پر اهمیت در انتخاب یک زانوئی مناسب می باشد خاصیت ضد زنگ بودن آن است زیرا سیالات در سیستم هیدرولیک ممکن است حاوی مشتقات دارای آب باشد پس دارا بودن قابلیت مقاومت در برابر خوردگی در انتخاب زانوئی مناسب برای داشتن دوام بیشتر بسیار مهم است . نکته قابل توجه دیگر در این نوع اتصالات ویژگی آببندی مناسب است زیرا در سیستم هیدرولیک امکان بروز نشت سیالات وجود دارد لذا با به کار بردن اتصالات مناسب می توان از افت فشار در سیستم هیدرولیک جلوگیری کرد .

 

انواع زانوئی ها

 

  • زانوئی برگشت : این نوع از اتصالات زانوئی موجب بازگشت ۱۸۰ درجه ای جریان می شود به همین دلیل به آن اتصال برگشت گفته می شود که آن را در دسته زانوئی ها می توان قرار داد . این نوع زانوئی کاربرد های گوناگونی از جمله استفاده در سیم پیچ حرارتی ، کاربرد در خروجی مخزن ، مبدل حرارتی و غیره دارد . زانوئی ۱۸۰ درجه به هر دو شکل شعاع بلند و کوتاه به تولید می رسد .

 

  • زانوئی شعاع بلند : در این نوع از زانوئی ها شعاع در زانوئی برابرست با ۱.۵ برابر قطر نامی لوله و به طور معمول زانوئی های شعاع بلند در سیستم هایی به کار برده می شود که نیاز است دارای افت فشار کمتری باشند . این نوع زانوئی نسبت به نوع شعاع کوتاه آن فضای بیشتری را اشغال می کند .

 

  • زانوئی شعاع کوتاه : شعاع در این نوع از زانوئی برابر قطر لوله می باشد . این زانوئی به جهت تغییر ناگهانی جریان و همچنین وجود سطح مقطع کوچک دارای افت فشاز زیادی می باشد . زانوئی های شعاع کوتاه در مقایسه با زانوئی شعاع بلند نیاز به فضای کمتری دارد .

 

  • زانوئی تبدیل : این نوع زانوئی جهت تغییر در سایز و جهت لوله در یک زمان مورد استفاده قرار می گیرد که این باعث خوردگی کمتر می شود . به کار بردن زانوئی تبدیل سبب به کار بردن اتصالات کمتری در سیستم لوله کشی می شود . این ویژگی همچنین از افت شدید فشار ممانعت می کند .    

 

  • زانوئی کاهنده : از آن جا که قطر لوله ها در طول مسیر برابر نیست به همین جهت از نوعی زانوئی به نام زانوئی کاهنده در طول مسیر استفاده می شود که در دو سر خود دارای قطرهای متفاوتی می باشد . این زانویی با کاهش تدریجی قطر مقاومت کمتری در جریان به وجود آورده و اثر آشفتگی جریان و همچنین سایش را کاهش می دهد که این امر سبب ممانعت از افت فشار در لوله می شود .

  • زانوئی دست ساز : زانوئی های دست ساز در دسته اتصالات استاندارد نمی باشند این زانوئی ها با لوله و عموماً در سایز بزرگ تولید می شوند به این دلیل که هزینه تولید زانوئی در سایز بزرگ بسیار بالا می باشد که بیشتر در سیستم انتقال آب در فشارهای کم مورد استفاده قرار می گیرد .

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارسال پیام در واتساپ