ربات پنوماتیک

جهت سفارش و استعلام با شماره ۰۹۱۲۵۳۹۶۲۳۷ در تماس باشید

ربات پنوماتیک چیست؟

ربات های پنوماتیک نیز مانند هر سیستمی دارای مزایا و معایبی می باشند . مطالعه و بررسی در این زمینه نشان می دهد که با ارزیابی و مقایسه انجام کارها بصورت دستی و یا با استفاده از ربات های پنوناتیک به مزایای کاربرد این سیستم پی خواهیم برد .

در صنایع مختلف برای انتخاب یک ربات جهت مصارف صنعتی عوامل متعددی را بررسی می کنند که یکی از این عوامل منبع دریافت نیرو می باشد . برای مثال ربات های پنوناتیک از هوای فشرده به عنوان منبع تولید نیرو بهره می برند که این مزایا و معایبی را به همراه دارد که مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

 

مزایای ربات های پنوماتیک

یکی از مزایای ربات های پنوماتیک شرایط نسبتا ایمن در به کار بردن آن ها می باشد . برخلاف ربات هایی که در سیستم آن ها  سیالات قابل اشتعال به کار رفته و خطر نشت و آتش سوزی وجود دارد ، در ربات های پنوماتیک در صورت بروز مشکل تنها امکان نشت هوای فشرده وجود دارد که خطری را ایجاد نمی کند ، و این یکی از ویژگی های قابل توجه در ربات های پنوماتیک می باشد که سبب می شود بسیاری از صنایع جهت سرعت بخشیدن به روند فعالیت خود استفاده از ربات های پنوماتیک را به روش های دیگر ترجیح دهند . این سیستم قادر به فعالیت شبانه روزی (۲۴ ساعته ) می باشد که این نیز دلیلی برای توجه صنایع گوناگون به این سیستم است .

در هنگام انتخاب یک ربات پنوماتیک باید از کیفیت قطعات کمپرسور هوا اطمینان حاصل نمود . ربات های پنوماتیک نسبت به سیستم های دیگر شرایط نگهداری ساده تری داشته و این امر سبب برتری این ربات ها نسبت به ربات هایی است که دارای قطعات متحرک فراوانی بوده و به تبع آن شرایط نگهداری پیچیده تری دارند .

ربات های پنوماتیک می توانند بسیاری از فعالیت های مشترک با انسان از جمله دست زدن به کالاهایی که ظریف بوده و جا به جایی آن دقت بالایی را می خواهد با به کار بردن گیربکس پنوماتیک انجام دهند .

در سیستم هایی جز پنوماتیک اصولا گیربکس ها بصورت لولا می باشند که این امر سبب فرسودگی زود هنگام تجهیزات خواهد شد اما در ربات های پنوماتیک با به کار بردن فشار هوا و استفاده از خلاء ، ایجاد نیرو و انجام حرکت به وجود می آید که این امر بروز فرسودگی در سیستم را بشدت کاهش میدهد . گیربکس ها در سیستم پنوماتیک با اتصال به هم می توانند سیستمی شبیه به دست انسان تولید می کند.

 

اجزا تشکیل دهنده ربات پنوماتیک

ربات ها عموما از سه قسمت تشکیل یافته اند :

  • قسمت کنترل کننده
  • قسمت های متحرک و یا بازوها که در ربات های پنوماتیک بر روی جک ها نصب می شود
  • حسگرها

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارسال پیام در واتساپ